Hemen Arayın
Sorun Yanıtlayalım
Görüş Bildir

Çalışma Saatlerimiz : 09:00 / 20:00

Güvenlik araştırmacısı Will Strafach, AccuWeather tarafından iOS uygulaması için şirketin Reveal Mobile adlı bir servisle iş birliği içerisinde olduğunu

iPhone Wi-Fi bağlantısı üzerinden kullanıcıların kesin konumunun takip edildiğini ortaya çıkardı. Hem de bu durum siz konumunuzu paylaşma seçeneğini işaretlemeseniz bile gerçekleşiyor.

Bilgilere göre kesin hız ve rakım dahil kesin GPS koordinatları, bağlı olunan Wi-Fi router donanımının isim ve BSSID bilgisi ve Bluetooth bağlantınızın açık olup olmadığı hakkındaki detaylar iOS için AccuWeather uygulaması tarafından takip altına alınıyor. Strafach, cihazının konum verilerini Reveal Mobile servisine 36 saatlik test süresi boyunca birkaç saatte bir gönderildiğini vurguluyor. Bu servisin websitesinde, konum bilgilerinin kullanılarak kullanıcıların kaldığı, yemeğe çıktığı ve alışveriş yaptığı yerlere göre pazarlama kampanyaları oluşturulabileceği ifade ediliyor.

Bu iddialar karşısında ortak bir açıklama yapan AccuWeather ve Reveal Mobile, verilerin Reveal Mobile’ın yazılım geliştirme kitindeki bir yanlış konfigürasyon dolayısıyla toplandığını vurguluyor. Ayrıca, servisin bunu düzelteceği ve derhal kullanıcılara bir güncellemeyle dağıtacağı kaydedilmiş durumda. Öte yandan, bu durumun kullanıcılar arasında bir güven sorununa sebep olacağı düşünülüyor.